23 lutego 2019 AKTUALNOŚCI W MEDIACH PUBLICYSTYKA Redakcja
IMPREZY PUBLIKACJE LITERATURA MULTIMEDIA GALERIA
Lista artykułów
2012-10-17
Poseł Jaros o niezręcznym programie manewrów
Michał Jaros zareagował na fakt bezkrytycznego uczestnictwa polskich żołnierzy w ćwiczeniach z litewskimi, które mogły być interpretowane jako tępienie polskich rebeliantów na Litwie.
Kanadyjczycy, od 1999r. organizują szkolenia wspierające wojska z Polski, Litwy i Ukrainy. Co roku, odbywają się one w innym kraju. W tamtym roku miały miejsce na poligonie w Żaganiu, w tym- na Litwie. Tego typu współpraca i wymiana umiejętności jest okazją do wypracowania wspólnych modeli współpracy między oddziałami z różnych państw.
W tym roku, niefortunnie, wpleciono do scenariusza szkolenia z zakresu tropienia rebeliantów, którzy buntują miejscową ludność przeciw siłom koalicji. Ze względu na wybór terenu, na którym odbywało się szkolenie, uważam, że było to niestosowne, biorąc pod uwagę nie zawsze proste stosunki etniczne między naszymi państwami.

Istotne jest,by być subtelnym w tego typu sprawach i nie narażać na niepotrzebne spięcia poprzez zadbanie o nawet najmniejsze szczegóły, które mogłyby zostać opacznie zrozumiane lub nawet krzywdzące dla którejkolwiek ze stron.

Wystosowałem w tej sprawie Interpelacje do Ministra Obrony Narodowej Pana Tomasza Siemioniaka, by w przyszłości zachowywał on ostrożność i zwracał uwagę na wszelkie scenariusze szkoleń . Niepotrzebne jest, żeby zaogniać w ten sposób, już i tak mało przyjacielską atmosferę.

Myślę, że wyciągniemy naukę z tej sytuacji i już nigdy więcej się ona nie powtórzy.


Warszawa, .10.2012r.


Michał Jaros


Szanowna Pani
Ewa Kopacz
Marszałek Sejmu RP


Na podstawie ART. 192-193 Regulaminu Sejmu RP składam na ręce Pana Marszałka:


INTERPELACJĘ


Do: Ministra Obrony Narodowej Tomasza SiemioniakaW sprawie: uczestnictwa polskich żołnierzy w prowadzonych przez armię kanadyjską na Litwie manewrach Maple Arch.


Warszawa, .10.2012r.


Michał Jaros


Pan Tomasz Siemioniak
Minister Obrony Narodowej


INTERPELACJA


w sprawie: uczestnictwa polskich żołnierzy w prowadzonych przez armię kanadyjską na Litwie manewrach Maple Arch.


Zwracam się do Pana Ministra, gdyż moją uwagę zwróciła sprawa manewrów „Maple Arch”, które miały miejsce we wrześniu br. na litewskim poligonie w Pabradé. Trzydziestu wojskowych z 15. giżyckiej Brygady Zmechanizowanej doskonaliło swoje umiejętności wespół z żołnierzami z armii litewskiej i ukraińskiej pod okiem instruktorów z Kanady. Ćwiczenia „Maple Arch” organizowane są od 1999r. W tym roku scenariusz „Maple Arch” zakładał między innymi poszukiwanie rebeliantów, którzy nakłaniają miejscową ludność do buntu przeciwko siłom koalicji. Przyjęty scenariusz, ze względu na miejsce - Litwę, a zwłaszcza zamieszkiwaną przez litewskich Polaków Wileńszczyznę został odebrany zarówno przez tę mniejszość, jak i obywateli polskich jako wysoce niestosowny, dotykający newralgicznego problemu polsko-litewskich stosunków etnicznych, które momentami są trudne.

Podsumowując, chciałbym poprosić Pana Ministra, aby w przyszłości zachował ostrożność w stosunku do spraw poruszających tak wrażliwe kwestie, do jakich niewątpliwie należą kwestie etniczne.

W związku z przedstawioną sprawą uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy Ministerstwo podziela moje wątpliwości, co do przeprowadzonych na Litwie symulacji w ramach manewrów „Maple Arch”?

2. Czy Ministerstwo wzięło pod uwagę wrażliwość znajdującej się w trudnej sytuacji 200-tysięcznej polskiej mniejszości?

3. Czy Ministerstwo spotkało się już z głosami krytyki, co do charakteru manewrów „Maple Arch”?

4. Czy Ministerstwo wzięło pod uwagę rozbieżność programu manewrów z polityką Ministerstwa Spraw Zagranicznych?

5. Czy Ministerstwo przewiduje podjęcie jakichkolwiek kroków w celu wyjaśnienia przedstawionej przeze mnie sprawy oraz zapobieżenia wystąpienia podobnych zdarzeń w przyszłości?

Michał Jaros

<< wstecz
Liczba odwiedzin: 626565
projekt i idea : Aleksander Szycht & przyjaciele; wykonanie i obsługa inTARnet.pl; kontakt z redakcją: (kliknij tutaj)