24 marca 2019 AKTUALNOŚCI W MEDIACH PUBLICYSTYKA Redakcja
IMPREZY PUBLIKACJE LITERATURA MULTIMEDIA GALERIA
Lista artykułów
2012-03-09
Rusza II kampania w obronie litewskich Polaków
Już w niedzielę 11 marca, o godzinie 11.00, przed ambasadą Litwy w Warszawie, przy al. Ujazdowskich 14, po przerwie rusza kolejna kampania przeciwko dyskryminacji Wilniuków.
Zdaniem organizatorów ze stowarzyszenia Memoriae Fidelis - po serii zeszłorocznych protestów i nieprzyjemnych sytuacji, które stały się udziałem przedstawicieli władz litewskich, za sprawą złego traktowania przez nich mniejszości polskiej na Litwie, reprezentanci litewskiego sąsiada niczego się nie nauczyli. Pora więc na dalszą edukację w dziedzinie etyki. Jeśli zaś ta nie przyniesie skutku, należy zastanowić się nad zastosowaniem innych metod edukacyjnych wobec naruszających prawa międzynarodowe i unijne polityków litewskich. To opinia jednego z przedstawicieli stowarzyszenia, którego oficjalny komunikat prezentujemy poniżej.
 W rocznicę litewskiej niepodległości przeciwko dyskryminacji Polaków

11 marca, o godz. 11.00, w niedzielę zapraszamy przed ambasadę Litwy w Warszawie, przy Al. Ujazdowskich 14, na pierwszy w tym roku protest w obronie Polaków na Litwie. Władze litewskie traktują sprawę antypolskiej ustawy edukacyjnej za wygraną, kontynuują teraz rabunek należnej Polakom ziemi oraz planują kolejne jeszcze bardziej niekorzystne dla nich zmiany okręgów wyborczych. Nic nie robią sobie z próśb i apeli polskiego rządu oraz środowisk polskich na Litwie. Zezwalają, aby tego dnia w Wilnie zorganizowali swój marsz litewscy szowiniści.

Władze litewskie wymyślają coraz to nowsze sposoby, aby pielęgnowanie polskości i wychowanie w tym duchu dzieci wiązało się z trudnościami w normalnym życiu. Dzieje się to w majestacie prawa. Nasi rodacy są obywatelami drugiej kategorii. Można bić za mówienie po polsku, można kraść cudzą własność, jeśli właścicielem jest Polak, można fałszywie oskarżać - byle oskarżonym był Polak. Wolno wyzywać za pochodzenie polskiego ucznia oraz jego rodziców w szkole, także nauczycielom. Nie można umieszczać napisów po polsku we własnym samochodzie, tak, by było to widoczne. Nie można instalować na własnym domu tabliczek w języku polskim, a zwłaszcza wieszać polskiej flagi we własnym obejściu. Nie można wymieniać oferty handlowej po polsku - we własnym sklepie, czy na stacji benzynowej, nawet przy granicy. Nie wolno używać języka polskiego w pracy, nawet jeśli mieszkańcy władający polskim stanowią w danej miejscowości większość. Wszystkie wymienione kwestie zakazane są pod rygorem kar. Wskazane, by sieć polskich szkół była jak najrzadsza, co zwiększy rozterki rodziców mających posyłać dzieci daleko do tak „szkodliwej” placówki, po skończeniu której - władze litewskie czynią starania - by nie było przyszłości.

Organizatorzy ze stowarzyszenia Memoriae Fidelis zapraszają serdecznie na akcję wyrażenia sprzeciwu wobec szykan, jakimi poddawani są nasi Rodacy mieszkający na Litwie.

Bądźmy tam razem!

<< wstecz
Liczba odwiedzin: 627435
projekt i idea : Aleksander Szycht & przyjaciele; wykonanie i obsługa inTARnet.pl; kontakt z redakcją: (kliknij tutaj)