23 lutego 2019 AKTUALNOŚCI W MEDIACH PUBLICYSTYKA Redakcja
IMPREZY PUBLIKACJE LITERATURA MULTIMEDIA GALERIA
Lista artykułów
2011-10-06
Poseł Górski interweniuje w sprawie Kuriera
Przeciwko zabraniu dotacji Kurierowi Wileńskiemu przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” wystąpił z interpelacją w sejmie Artur Górski.
Fot. Kurier Wileński.
Portal polskiekresy.pl dowiedział się o wystąpieniu posła Prawa i Sprawiedliwości, oburzonego odebraniem wileńskiemu dziennikowi dotacji, w dobie, gdy - zdaniem posła, odwrotnie - trzeba ją, jak najbardziej zwiększać. Trudno jest odmówić racji tej opinii. Ledwo została uruchomiona pomoc dla wileńskich szkół i dzięki stronie polskiej, litewscy Polacy uzyskali odrobinę większą pomoc – trafił ich kolejny cios, ale nie ze strony atakującej nieustannie strony litewskiej… Pogorszyć sytuację litewskich rodaków pragnie Fundacja dysponująca państwowymi pieniędzmi.
 Warszawa, dn. 6.10.2011 r.

Poseł na Sejm RP
Artur Górski

Klub Parlamentarny
Prawo i Sprawiedliwość


Pan
Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych


INTERPELACJA


w sprawie zmniejszenia dotacji dla „Kuriera Wileńskiego”


Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu przedkładam Panu Ministrowi interpelację w sprawie zmniejszenia dotacji dla „Kuriera Wileńskiego”, jedynego polskiego dziennika, który ukazuje się na Litwie.

Redakcja „Kuriera Wileńskiego” wydała komunikat, w którym stwierdza: W związku ze znacznymi cięciami dotacyjnymi Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” dla „Kuriera Wileńskiego”, redakcja zmuszona jest zredukować dotychczasową działalność. Jednym z takich cięć jest rezygnacja z koloru w wydaniu magazynowym. Czytelników „Kuriera Wileńskiego” za ten krok bardzo przepraszamy.”

Pragnę zauważyć, że premier Donald Tusk i Pan Minister zobowiązaliście się wobec przedstawicieli polskiej mniejszości na Wileńszczyźnie do znaczącego zwiększenia pomocy Polakom zamieszkałym na terytorium Republiki Litewskiej. Tymczasem Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która dysponuje pieniędzmi publicznymi i realizuje politykę rządu w zakresie wspierania polskiej kultury i polskich mediów na Kresach, zmniejsza dotację dla jedynego polskiego dziennika na Litwie, gazety o strategicznym znaczeniu dla polskiej mniejszości żyjącej w tym kraju. Przywołując słowa Napoleona Bonaparte, „to więcej niż zbrodnia, to błąd”, to błąd, który osłabia siłę polskiej prasy na Litwie, podkopuje jeden z filarów polskości w tym kraju.

Jest rzeczą oczywistą, że wobec pogarszającej się sytuacji Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie polski rząd powinien podjąć wysiłek w celu znaczącego zwiększenia dotacji dla polskich mediów, gdy tymczasem środki przekazywane przez polską stronę zmniejszają się, powodując osłabienie atrakcyjności polskich mediów.

W związku z powyższym mam następujące pytania:

- Czy decyzja władz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” o zmniejszeniu dotacji dla „Kuriera Wileńskiego” jest znana Panu Ministrowi?

- Czy polityka wobec polskich mediów na Wileńszczyźnie, jaką prowadzi Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, jest zbieżna z założeniami polityki rządowej, a także deklaracjami premiera Tuska i Pana Ministra?

- Czy Pan Minister zamierza podjąć działania, aby zmienić tą fatalną decyzję i przywrócić dotychczasowy poziom dofinansowania „Kuriera Wileńskiego”?

- Czy jest szansa, że w przyszłym roku zostaną zwiększone środki, które stanowią istotne wsparcie dla polskich mediów na Wileńszczyźnie?

Artur Górski

<< wstecz
Liczba odwiedzin: 626575
projekt i idea : Aleksander Szycht & przyjaciele; wykonanie i obsługa inTARnet.pl; kontakt z redakcją: (kliknij tutaj)