23 lutego 2019 AKTUALNOŚCI W MEDIACH PUBLICYSTYKA Redakcja
IMPREZY PUBLIKACJE LITERATURA MULTIMEDIA GALERIA
Lista artykułów
2011-05-21
Wokół stosunków polsko litewskich 17-19 maja
We wtorek ok. 16.30, po burzliwej dyskusji z ambasador Litwy Loretą Zakarevičiené na Uniwersytecie Warszawskim, kilku reprezentantów MF udało się pod siedzibę OBWE.

Pogawędka z ochroną pod Pałacem Młodnickiego. Fot. Anna Wiejak.

17 maja pięcioro członków stowarzyszenia Memoriae Fidelis, którzy właśnie wzięli udział w energicznej rozmowie o Polakach na Litwie, postanowiło udać się na Miodową 10, gdzie miały miejsce uroczystości 20-lecia powstania Biura Instytucji i Praw Człowieka, przy Organizacji Bezpieczeństwa i współpracy w Europie. Rozstawili się po obu stronach bramy wejściowej nowej siedziby OBWE. Tam też, po raz kolejny w tym dniu, miała szansę zobaczyć ich z okien limuzyny pani ambasador.

Radosław Sikorski wchodzi do Pałacu Młodnickiego. Fot. polskapomoc.gov.pl.

Samochód z flagą Republiki Litewskiej był jednak tylko jednym z bardzo wielu pojazdów dyplomatycznych, które przejeżdżały podwożąc ambasadorów przed bramą Pałacu Młodziejowskiego. Dyplomaci czytali napisy na transparentach: Lithuanian rule In Wilno region = the negation of European Human Rights, a także Litewskie rządy na Wileńszczyźnie zaprzeczeniem standardów unijnych oraz Prosimy o pomoc dla Polaków dyskryminowanych na Litwie. Pod koniec, ok. godz. 18.00 z samochodu wysiadł minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Moment wejścia ministra do pałacu był sygnałem zakończenia akcji.


Fot. Anna Wiejak.

Z ogromną nadzieją pikietujący przyjęli fragmenty mowy Radosława Sikorskiego, które można było przeczytać za pośrednictwem polskich mediów: Chcemy wykorzystać polską prezydencję do umocnienia wizerunku Polski jako państwa, dla którego ochrona praw człowieka i promocja demokracji pozostają pierwszoplanowe. […] Z przykrością muszę powiedzieć, że cały czas jesteśmy świadkami poważnych naruszeń praw człowieka, a także standardów demokracji w całym obszarze OBWE […]głosu wolności i samorządności nie da się stłamsić […]Chciałbym wyrazić uznanie dla aktywności Biura w przeciwdziałaniu ksenofobii, antysemityzmowi, mowie nienawiści, jak wiecie, ostatnio się tym zajmuję.


Fot. Anna Wiejak.


Kardynał Kazimierz Nycz o dyskryminacji Polaków na Litwie

Pół godziny później zjawiłem się na Uniwersytecie Warszawskim na spotkaniu z kardynałem Kazimierzem Nyczem, by uczestniczyć w spotkaniu studentów z duchownym. Pośród licznych pytań, także kontrowersyjnych – dotyczących katastrofy smoleńskiej, padło i moje: Jestem pod wrażeniem dzisiejszego spotkania z panią ambasador Litwy, organizowanego na Uniwersytecie przez Koło Młodych Dyplomatów. Poruszono tam wiele kwestii, nie wszystkie jednak.

Fot. Anna Wiejak.

Chodzi mi tutaj o kardynała Audrysa Juozasa Bačkisa, który zasłynął wypowiedzią, że dopóki on żyje, nie będzie ani jednej mszy w katedrze wileńskiej po polsku. Jest to niezgodne z polityką kościoła, który dostosowuje język liturgii, by był on rozumiany przez wiernych. Polacy stanowią w samym Wilnie 20%, natomiast na Wileńszczyźnie od 60 do 90% (w powiecie solecznickim).


Przemawiający minister Sikorski. Fot. polskapomoc.gov.pl.

Z tego co wiadomo, zabronił także odprawiania mszy świętej ks. Dariuszowi Stańczykowi w Diecezji Wileńskiej. Ks. Dariusz zaczął ją wtedy odprawiać na świeżym powietrzu. Ponadto Wilniucy mówią, iż przesuwa on charyzmatycznych księży, Polaków doskonale znających język rodzimy, na tereny zamieszkałe przez ludność litewską, zaś kapłanów Litwinów, fatalnie kaleczących ten język – do rejonów polskich. To tylko przykłady jego postępowania. Jak Jego Ekscelencja może to skomentować?
Wspomniałem ponadto o zabraniu Polakom wileńskim obrazu Chrystusa miłosiernego siostry Faustyny Kowalskiej.


Po prawej od pani w czerwonej apaszce ambasador Litwy Loreta Zakarevičiené. Fot. polskapomoc.gov.pl.

Kardynał Nycz odpowiedział: Znałem kardynała Bačkisa za młodu - mówił. Wydawało się, że będzie pilnował, by kościół litewski był w każdym aspekcie na wysokim poziomie. To było dziecko litewskich dyplomatów z Francji. Wiązaliśmy z nim duże nadzieje. Niestety wydaje się, że to antypolski Sajudis utarł mu nosa [Być może chodziło o wciągnięcie Bačkisa w antypolskie realia Sajudisu – A.S.]. Tak jest zawsze gdzie pojawia się nacjonalizm. Wspomniał, że jemu również nie pozwolono odprawić w katedrze wileńskiej mszy po polsku oraz, że zabranie obrazu akurat do małego kościółka uwidacznia ogromny błąd kardynała.


Kardynał Kazimierz Nycz w rozmowie ze studentami. Fot. Stowarzyszenie Młoda RP.

Dodał, że pamięta przypadek, gdy był problem z odprawieniem mszy świętej po słowacku na Spiszu i Orawie. Miejscowi księża Polacy powiedzieli, że po słowacku nie umieją. Dopiero, gdy przedstawiono alternatywną możliwość sprowadzenia słowackich księży obiecali, że się nauczą. Litwini powinni hołubić Polaków, bo Litwa się zmniejszyła – powiedział, po czym uściślił, że chodzi o spadek liczby mieszkańców.


Fot. Stowarzyszenie Młoda RP.

Później zapytałem się kardynała, czy zgodzi się jednak ze mną, że dyskryminacja Polaków na Litwie to zupełnie inna skala problemu. W Republice Litewskiej bowiem ten nacjonalizm i antypolonizm jest moim zdaniem rażący i dostrzegalny w większości dziedzin życia. Kardynał Kazimierz Nycz odpowiedział, że to oczywiste, iż mamy do czynienia z zupełnie innymi skalami w tej kwestii.

Konferencja naukowa "Czesław Miłosz i polsko-litewski dialog międzykulturowy"

19 maja, przez moment gościłem na drugim dniu konferencji organizowanej przez bałtystów. Część toczyła się w języku angielskim i obecna była delegacja studentów litewskich. Trafiłem akurat na dość ciekawy referat Pawła Brudzyńskiego Bezpieczeństwo energetyczne Litwy w czasach kryzysu ekonomicznego. Współpraca polsko-litewska.. Gdy przyszedł czas na pytania, skorzystałem i zapytałem po angielsku Czy jego zdaniem dyskryminacja Polaków na Litwie może wpłynąć na budowę mostu energetycznego między tymi państwami.

Miałem wrażenie, że część ludzi się zmieszała, szczególnie przy obecności litewskich rówieśników, co jednak nie było w tym momencie zaskakujące. Prelegent poprosił mnie o powtórzenie pytania, co uczyniłem. W odpowiedzi najpierw zacytował po angielsku, jedno z bardziej wzniosłych zdań Miłosza, a następnie stwierdził, że nie wierzy, iż taka dyskryminacja istnieje. Ja stwierdziłem, że mam zupełnie inną opinię na ten temat, a pytałem o co innego. Wszyscy słyszymy, choćby z mediów, że jednak jakieś problemy są. Pytałem czy będą one miały wpływ na budowę mostu energetycznego. Zaznaczam od razu, iż nie chciałem drążyć kwestii dyskryminacji, ponieważ było to nie na temat, względem referatu. Jednakowoż aż się prosiło, by takowy znalazł się w programie konferencji, toteż przy okazji zaznaczyłem istnienie problemu.

Student odpowiedział mi, że nie powinny, ponieważ obu krajom musi zależeć na swoim bezpieczeństwie. Była to odpowiedź logiczna, lecz nie do końca mnie satysfakcjonująca. Podtrzymywałem więc temat dalej. Zaznaczyłem, że pomimo względów, o których wspomniał, były jednak problemy z rafinerią w Możejkach wbrew regułom wspólnego interesu obu krajów: a to mieliśmy do czynienia z rozkręcaniem torów, a to z blokadą portu. Paweł Brudzyński poprosił mnie bym zwolnił go z odpowiedzi na to pytanie, ponieważ – jak mówił – nie był przygotowany, by spojrzeć na problem od tej strony. Wprawdzie ta kwestia niezwykle pasowała do tematu, jednak z drugiej strony referat ogólnie mi się podobał i wedle życzenia odstąpiłem.

Aleksander Szycht

<< wstecz
Liczba odwiedzin: 626569
projekt i idea : Aleksander Szycht & przyjaciele; wykonanie i obsługa inTARnet.pl; kontakt z redakcją: (kliknij tutaj)