23 lutego 2019 AKTUALNOŚCI W MEDIACH PUBLICYSTYKA Redakcja
IMPREZY PUBLIKACJE LITERATURA MULTIMEDIA GALERIA
Lista artykułów
2011-03-27
Koncepcja ULB jako anachronizm ... aktualny
Paweł Kowal, kontrowersyjny dla środowisk kresowo-patriotycznych europarlamentarzysta odpowiada na pytania dla "Polskich Kresów" (mp3).
Zapraszamy do wysłuchania obszernej (ponad godzina !) rozmowy z Pawłem Kowalem na temat aktualnego stanu stosunków Polski z Ukrainą, Białorusią i Litwą oraz ich meandrów, w tym nadal ciążącej na tych stosunkach nierozliczonej historii. Byłego wiceministra spraw zagranicznych pytałem m.in. o to, czy po ubiegłorocznych wydarzeniach dotyczących bliskiej geopolityki (porażce "pomarańczowych" na Ukrainie i fiasku działań polskiej dyplomacji nie potrafiącej chronić polskich interesów na Białorusi i Litwie oraz oczywiście po katastrofie smoleńskiej) nie zaistniała konieczność przewartościowania celów i metod polskiej polityki wschodniej. Paweł Kowal przekonywał, że choć polski rząd i prezydent nie ustrzegli się pewnych błędów, generalna linia tej polityki nie powinna ulegać zmianie. Europoseł kilkukrotnie zapewniał też w trakcie wywiadu, że łatka "banderowca", która została mu przyklejona w ostatnich latach nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Przypomnijmy, rok temu europoseł krytykował fragment rezolucji Parlamentu Europejskiego, potępiającej fakt uhonorowania przez prezydenta Juszczenkę zbrodniarza jakim był Stefan Bandera. Kontrowersjom dotyczącym publicznych wypowiedzi P.Kowala i jego środowiska politycznego oraz praktyki działań polskiego rządu i ś.p. Prezydenta w sferze stosunków polsko-ukraińskich poświęcona została spora część tej rozmowy. Poseł, jeden z liderów tworzącej się partii - Polska Jest Najważniejsza (rozmowa przerywana była kilkoma rozmowami telefonicznymi z dziennikarzami, w trakcie których Kowal dementował informacje o swoim odejściu z PJN, a nawet deklarował jeszcze silniejszy związek z nową partią) odpowiadał m.in. na następujące pytania (moje i ... własne).

Oto niektóre z nich :

Dlaczego - zdaniem posła - nie można porównywać zbrodni katyńskiej i rzezi wołyńskiej ?

Czy rozliczanie historii wzajemnych stosunków między narodami może się odbywać poprzez dowodzenie "symetryczności win" ?

Dlaczego poseł uważa, że w rozmowach o trudnej historii z innymi nacjami powinniśmy unikać wielkich słów i kategorycznych sformułowań ?

Czy nie jest hańbą, że dopiero teraz - i to wciąż niezbyt stanowczo - polscy politycy zaczynają włączać postulaty historyczne w zakres interesów państwa polskiego w relacji z Ukrainą ?

Kto jest bardziej winien temu, że o rzezi na Kresach Polacy wiedzą niewiele - politycy czy dziennikarze ?

Dlaczego treści uchwał sejmowych, dotyczących rzezi wołyńskiej i uczczenia pamięci o jej ofiarach są złe a także dlaczego poseł Kowal zastanawia się, czy nie przedstawić własnego projektu w tej sprawie ?

Z kim na Ukrainie powinno się prowadzić dialog i kiedy może on przynieść rezultaty ?

Czy w imię budowy dobrosąsiedzkich relacji można usprawiedliwić poświęcanie pamięci historycznej lub czasowe zawieszenie jej artykułowania ?

Kiedy jakość państwa ukraińskiego odpowiadała lub będzie odpowiadać polskiej racji stanu ?

Czy rzeczą normalną jest brak reakcji polskich władz na treści nie dające się z tą racją stanu pogodzić, a które cyklicznie zamieszcza organ ukraińskiej mniejszości narodowej, sponsorowany przez polskie państwo ?Rozmawialiśmy jednak nie tylko o relacjach z Ukrainą i Ukraińcami.
W drugiej części wywiadu zapoznać się można z opiniami Pawła Kowala m.in. na następujące tematy:


Czy polityka względem wschodnich sąsiadów powinna być bardziej wypadkową polityki europejskiej, czy partykularnie polskiej ?

Czy polscy politycy mogą lub powinni uzyskiwać wpływ na politykę wewnętrzną swoich sąsiadów i czy ponoszą część odpowiedzialności za nią ?

Czy giedroyciowska koncepcja ULB, stanowiąca zbiór wytycznych dla pierwotnej strategii wschodniej jest koncepcją wciąż aktualną i wyczerpującą w naszych stosunkach międzynarodowych z sąsiadami zza Buga i Niemna ?

Dlaczego skandalem jest sądzić, że Łukaszenka więcej i konkretnie przysługuje się mniejszości polskiej niż polskie państwo rezygnujące z dotarcia do tej potężnej polonii za pośrednictwem TV Biełsat, finansowanej przez polski rząd ?

Czy polski rząd kapituluje wobec działań Litwinów wymierzonych w polską mniejszość ?


Odpowiedzi posła Kowala na te i inne pytania znaleźć można w publikowanym poniżej wywiadzie, specjalnie przeprowadzonym dla portalu PolskieKresy.pl. A przy okazji dowiedzieć się, czy argumenty eurodeputowanego PJN, byłego wiceministra spraw zagranicznych brzmią przekonująco ...


Zapraszam do odsłuchania pliku.

Piotr Dziża

Posłuchaj rozmowy. Z posłem Pawłem Kowalem rozmawia Piotr Dziża [68 minut] :

<< wstecz
Liczba odwiedzin: 626634
projekt i idea : Aleksander Szycht & przyjaciele; wykonanie i obsługa inTARnet.pl; kontakt z redakcją: (kliknij tutaj)