23 lutego 2019 AKTUALNOŚCI W MEDIACH PUBLICYSTYKA Redakcja
IMPREZY PUBLIKACJE LITERATURA MULTIMEDIA GALERIA
Lista artykułów
2010-02-03
S. Żółkiewicz sprawdza posła Kuchcińskiego
Prezes Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt przemyskich zwrócił się do Marka Kuchcińskiego by odważył się wyrzec ukraińskiego odznaczenia.
Poseł Kuchciński w środowiskach kresowych cieszy się opinią polityka, który przejmuje się więcej wrażliwością banderowców, niż Polaków. Pośród Kresowian da się słyszeć wręcz radykalne głosy, że jest on jednym z kilku posłów reprezentujących interesy nacjonalistów ukraińskich w Prawie i Sprawiedliwości. Polacy ze wschodu uważają także, że będzie bronił milczenia na temat stawiania pomników katom ludności polskiej na Ukrainie, zaś wszelkie próby pomocy polityków PiSu dla budowy upamiętnień ofiar w Polsce będzie torpedował. Na ile jest to słuszna opinia trudno powiedzieć, lecz oto nadchodzi sposobność do małego testu.
 Ze wszystkich obsypanych, przez Juszczenkę odznaczeniami autor listu wybiera jako adresata posła Marka Kuchcińskiego. Wydawałoby się słusznym ruchem, by poseł PiS odznaczenie oddał kończąc raz na zawsze dywagacje na temat jego postawy wobec banderowców. Może jednak tego nie zrobić z różnych powodów. Jednym z nich, jak wynika z listu Żółkiewicza może być brak odwagi, drugim, czego w liście już nie ma mógłby być żal zubożania jakiejś hipotetycznej kolekcji odznaczeń. Jednak nawet Książe Józef Poniatowski potrafił odesłać order Virtuti Militari swojemu stryjowi królowi Polski, gdy ten przystąpił do Konfederacji Targowickiej. Wydaje się, że Kuchcińskiemu powinno być łatwiej, ponieważ: Po pierwsze, Juszczenko to nie jego rodzina, po drugie mowa o odznaczeniu państwowym obcego państwa, za zasługi na jego rzecz, po trzecie być odznaczonym razem z mordercą Polaków przez tą samą osobę to bynajmniej nie prestiż, i wreszcie po czwarte banderowcy byli, z pewnym sarkazmem wypada podkreślić - odrobinę gorsi dla Polaków niż targowiczanie. Tekst listu otwartego przedstawiamy poniżej.

Przemyśl, dnia 2 lutego 2010 r.
Stowarzyszenie Obrońców
Pamięci Orląt Przemyskich
Ul. Grunwaldzka 29, 37-700 Przemyśl
Tel/fax 670-53-99
Pan Marek Kuchciński
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Przemyśl

List otwarty


Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich w Przemyślu –zbulwersowane postawą Prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który nadając mordercy Polaków Stepanowi Banderze tytuł Bohatera Ukrainy napluł w twarz wszystkim Polakom – apeluje do Pana, Panie Pośle o zwrot W. Juszczence otrzymanego ostatnio przez Pana orderu III stopnia za zasługi dla Ukrainy. Główny Rabin Ukrainy, odznaczony takim samym jak Pan orderem, zwrócił go na znak protestu przeciwko odznaczeniu Bandery. Miał odwagę! Czy Pan zdobędzie się na podobną postawę?

Apelujemy do Pana o zwrot temu zaślepionemu nacjonaliście ukraińskiemu W. Juszczence otrzymanego odznaczenia z odpowiednim uzasadnieniem oraz opublikowanie tego uzasadnienia w środkach masowego przekazu.
Mamy prawo domagać się od Posła Rzeczypospolitej Polskiej postawy patriotycznej w obronie honoru 200 tysięcy polskich ofiar UPA – organizacji zbrodniczej dowodzonej przez S. Banderę- zwyrodniałego ludobójcę!

Za zarząd

Sekretarz Zarządu Prezes
mgr Jan Kramarz inż. Stanisław Żółkiewicz


<< wstecz
Liczba odwiedzin: 626584
projekt i idea : Aleksander Szycht & przyjaciele; wykonanie i obsługa inTARnet.pl; kontakt z redakcją: (kliknij tutaj)