24 marca 2019 AKTUALNOŚCI W MEDIACH PUBLICYSTYKA Redakcja
IMPREZY PUBLIKACJE LITERATURA MULTIMEDIA GALERIA
Lista artykułów
2010-03-23
Zrobili z Piłsudskiego zbrodniarza (Nasz Dziennik)
Po dwóch latach w Wilnie pojawiły się na nowo antypolskie pocztówki przyrównujące Józefa Piłsudskiego do Adolfa Hitlera i Józefa Stalina.
Marszałek Józef Piłsudski przedstawiony jako ludobójca narodu litewskiego do spółki z Adolfem Hitlerem i Józefem Stalinem, Armia Krajowa organizująca czystki etniczne w Wilnie i wreszcie europoseł Waldemar Tomaszewski przedstawiony jako donosiciel na własny kraj - te szokujące treści można znaleźć na kopertach pocztowych w Wilnie. To powtórka z analogicznej prowokacji przeprowadzonej dwa lata temu. Natomiast polscy parlamentarzyści wskazują, że tego typu antypolskie kłamstwa mają ciche poparcie w kołach rządowych Litwy i oczekują od władz Rzeczypospolitej Polskiej interwencji.


2010-01-22
Bandera Bohaterem Ukrainy (Rzeczpospolita)
Stepan Bandera pośmiertnie otrzymał od Wiktora Juszczenki tytuł Bohatera Ukrainy.


Urzędujący jeszcze Prezydent Ukrainy nadał przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) tytuł Bohatera Ukrainy specjalnym dekretem. Swoją decyzję ogłosił podczas uroczystości z okazji obchodzonego na Ukrainie Dnia Jedności.
Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarczana jest odpowiedzialnością za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.


2009-12-27
Świadectwo w kamieniu i na papierze (Nasz Dziennik.pl)
15 lat trwaly starania o upamietnienie ofiar mordu wigilijnego w Ihrowicy na Podolu
Przed 65 laty w Wigilię Narodzenia Pańskiego blisko 70 Polaków zamieszkujących podolską wieś Ihrowicę w województwie tarnopolskim zostało bestialsko zamordowanych przez bandytów z Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspieranych przez miejscowych nacjonalistów. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia pozostali przy życiu ihrowiczanie zwieźli zwłoki swoich bliskich na cmentarz i złożyli je w wykutej w zamarzniętej ziemi zbiorowej mogile. Nie zdążyli zasypać grobu, gdyż na modlącą się grupkę posypały się kule napastników ukrytych w cerkiewnej dzwonnicy. Jeszcze tego samego dnia około tysiąca Polaków z Ihrowicy i okolic na zawsze opuściło ojcowiznę, unosząc w pamięci, oprócz uroków zamieszkiwanych od pokoleń stron, również widok otwartej mogiły, w której bez katolickiego pochówku spoczęli ich najbliżsi. Wśród wypędzonych był 17-letni wówczas Jan Białowąs, który podczas wieczerzy wigilijnej uciekł wraz z matką i siostrą przez okno wprost spod ukraińskiej siekiery.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Liczba odwiedzin: 627413
projekt i idea : Aleksander Szycht & przyjaciele; wykonanie i obsługa inTARnet.pl; kontakt z redakcją: (kliknij tutaj)